Zakres i zasięg czasopisma
Czasopismo „Społeczeństwo. Edukacja. Język" ukazuje się od 2013 roku. Od 2017 roku wydawane jest jako półrocznik. Wersją pierwotną czasopisma jest wydanie papierowe. Wszystkie numery Redakcja zamieszcza na stronie internetowej w wersji pełnotekstowej.
„Społeczeństwo. Edukacja. Język” to propozycja czasopisma naukowego, prezentującego aktualne zagadnienia z dziedzin nauk społecznych i humanistycznych. Głównie nastawiona jest na publikację tekstów z zakresu pedagogiki (edukacji), psychologii i nauk o rodzinie.
Pismo ma ambicje publikowania artykułów prezentujących najnowsze wyniki badań naukowych prowadzonych zarówno w macierzystej uczelni, jak również w innych ośrodkach akademickich oraz recenzji najnowszych monografii naukowych.
Redakcja SEJ sprawdza oryginalność zgłoszonych artykułów przy pomocy systemu JSA (Jednolity System Antyplagiatowy). System ten jest wprowadzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki jako obowiązujący we wszystkich instytucjach naukowych w Polsce.
Do publikacji w SEJ przyjmowane są utwory (teksty) spełniające warunki przedstawione w wymaganiach redakcyjnych. Wstępnej oceny nadesłanego utworu pod względem formalnym i tematycznym dokonuje redaktor tematyczny/redaktor numeru w porozumieniu z sekretarzem redakcji.
Wszystkie artykuły naukowe, wstępnie zaakceptowane, podlegają procedurze recenzowania. Fakt ich przesłania jest równoznaczny ze zgodą autora na zasady recenzowania obowiązujące w SEJ. Do każdego artykułu wyznacza się dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki naukowej afiliowanej przez autora publikacji.
Proces recenzowania przeprowadzany jest według modelu double-blind review – autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości. W przypadku braku możliwości zastosowana tej zasady recenzent musi podpisać deklarację o niewystępowaniu konfliktu interesów, przy czym za konflikt interesów uznaje się zachodzące między autorem a recenzentem bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo do drugiego stopnia, związki prawne, związek małżeński), relacje podległości zawodowej lub bezpośrednią współpracę naukową w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających rok przygotowania recenzji.
Przyjmuje się następujące kryteria oceny utworów zgłoszonych do opublikowania w SEJ
- charakter naukowy zgodny z profilem czasopisma,
- usystematyzowany sposób prezentowania treści,
- oryginalność przedstawionych wyników,
- poprawność językowa i terminologiczny profesjonalizm,
- adekwatność i reprezentatywność wykorzystanej literatury,
- zgodność między wnioskami a treścią.
Recenzja ma formę pisemną i kończy się jednoznaczną konkluzją co do dopuszczenia utworu do publikacji lub jego odrzucenia. Ostateczną decyzję w sprawie publikowania lub niepublikowania zrecenzowanego utworu podejmuje redaktor naczelny. Dokumentację procedury recenzowania przechowuje się w siedzibie redakcji.
Harmonogram publikacji
Materiały do pierwszego numeru w roku należy nadsyłać na adres redakcji do 31 stycznia. Materiały do drugiego numeru są przyjmowane do 31 maja danego roku.
Zasady dotyczące redakcji
Proces redakcyjny i edytorski realizowany jest przez redaktorów tematycznych, językowych i statystycznego, którzy wykonują zadania wyznaczone im przez redaktora naczelnego w sposób profesjonalny, kierując się standardami etycznymi obowiązującymi w nauce.
Redaktorzy tematyczni kierując się wiedzą specjalistyczną z dziedziny, którą reprezentują, dokonują wstępnej oceny utworu nadesłanego do opublikowania, rekomendując lub nie rekomendując go do procedury recenzyjnej. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje redaktor naczelny.
Przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu danego utworu kryteriami są: oryginalność, jakość naukowa i spójność z tematyką czasopisma, nie zaś pochodzenie autora, narodowość, przynależność etniczna, poglądy polityczne, płeć, rasa czy wyznanie.
1Redaktor naczelny odpowiada za przejrzystość i bezstronność procesu redakcyjnego i edytorskiego oraz poszanowanie praw własności intelektualnej.
Redakcja nie ujawnia danych o autorach recenzentom ani danych o recenzentach autorom.
Informacje pozyskane w procesie oceny publikacji nie mogą być wykorzystywane bez pisemnej zgody autora.
Naruszenie zasad etyki publikacyjnej obowiązującej w SEJ należy zgłaszać do redaktora naczelnego, który zobowiązany jest do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego i przedstawienia zespołowi redakcyjnemu jego wyników.
Zespół redakcyjny jest gremium, które rozpatruje zgłoszone przez redaktora naczelnego naruszenia zasad etyki publikacyjnej i podejmuje odpowiednie decyzje.
O decyzji zespołu redakcyjnego informowane są pisemnie wszystkie zainteresowane strony.
W przypadku ujawnienia nieoryginalności utworu zgłoszonego do wydania w SEJ, w tym również nierzetelności naukowej w postaci „pisania na zamówienie” (ghostwriting) lub „honorowego/gościnnego autorstwa” (honorary/guest authorship), decyzję zespołu redakcyjnego podaje się również do wiadomości instytucji, do której autor afiliował swój utwór.
Polityka otwartego dostępu
Czasopismo SEJ jest udostępniane na zasadach Open Access. Wszelkie treści naukowe zawarte w niniejszym czasopiśmie są rozpowszechniane na zasadzie wolnego, bezpłatnego, powszechnego i szybkiego dostępu do publikacji elektronicznych. Czytelnik ma prawo czytać, kopiować, drukować, rozpowszechniać i cytować zawartość czasopisma. Czytelnik korzysta z zawartości czasopisma bez ograniczeń finansowych, prawnych i technicznych, przy zachowaniu szacunku dla praw autorskich.